10-06-2025

Bezoek de kennisdagen: bladschimmels duurzaam beheersen

De beheersing van bladschimmels staat onder druk. Middelen verdwijnen en resistentieontwikkeling maakt de bestrijding steeds lastiger. Binnen het onderzoek 'Duurzame beheersing van bladschimmels' werken onderzoekers en praktijkpartners samen aan alternatieven voor chemische gewasbescherming. Deze zomer delen zij de nieuwste kennis en inzichten tijdens veld- en inspiratiedagen.

Suikerbiet_gewas_1053_BOAkkerbouw

Met inzet van ICM- en BOS-systemen worden binnen het onderzoek Duurzame beheersing van bladschimmels effectieve, preventieve en groene strategieën ontwikkeld. Groene middelen, rassenkeuze, monitoring en optimale spuittiming staan daarbij centraal.

Kennis per gewas

Deze zomer delen WUR, IRS, Vertify, Cosun en andere partners de nieuwste inzichten tijdens veld- en inspiratiedagen. Per gewas krijg je praktische handvatten aangereikt.

Aardappel – Phytophthora

“De focus ligt op rassen met een verbeterde resistentie, in combinatie met een beslissingsondersteunend systeem (BOS-systeem), monitoring van het pathogeen en een beetje spuiten”, geeft WUR-onderzoeker Geert Kessel aan. Dankzij rassen met een verbeterde resistentie kan de eerste bespuiting worden uitgesteld. Het BOS-systeem helpt om de optimale spuittiming te bepalen met een minimaal aantal bespuitingen in het vervolgtraject. Waar mogelijk worden groene middelen ingezet.

Aardappel – Alternaria

Voor Alternataria wordt het BOS-systeem verder verbeterd. De spuittiming is afhankelijk gemaakt van de veroudering van het gewas en het weer (infectiekansen), in combinatie met schadedrempels en groene middelen.

Granen – Septoria

In ICM-context staat de bladvlekkenziekte Septoria centraal. Groene middelen zijn geëvalueerd en ingepast in beheersingsstrategieën. De meest veelbelovende strategieën worden tijdens de kennisdagen getoond.

Suikerbiet – Cercospora

Cercosporabeheersing in een ICM-context combineert Cercospora-resistente bietenrassen, biostimulanten, groene en andere gangbaar toegelaten middelen. Het bestaande BOS-systeem is geëvalueerd en aangepast.

Data en locaties kennisbijeenkomsten

Datum

Bijeenkomst

Locatie

17-6-2025

Veldbijeenkomst Bladschimmels en Rassen (middag)

Vredepeel

17-6-2025

FarmPlus

Wieringerwerf

19-6-2025

Veldbijeenkomst Bladschimmels, rassen en granen i.s.m. Agrifirm (avond)

Wijnandsrade

24-6-2025

Inspiratiemiddag Cosun Inspiratieboerderij

Roswinkel

1-7-2025

Profytodsd

Swifterbant

3-7-2025

Inspiratiemiddag Cosun Inspiratieboerderij

Dinteloord

8-7-2025

ICM-Velddagen (klei)

Lelystad

10-7-2025

Praktijkdag suikerbieten bij Proefboerderij 't Kompas

Valthermond

15-7-2025

Inspiratiemiddag Cosun Inspiratieboerderij

Lelystad

07-08-2025

Open Avond Aardappelen en Uien

Wieringerwerf

11-9-2025

ICM-Velddagen (zand)

Vredepeel

Tweede helft september

Flitsbijeenkomst Cosun Inspiratieboerderij

Roswinkel

Tweede helft september

Flitsbijeenkomst Cosun Inspiratieboerderij

Dinteloord

Tweede helft september

Flitsbijeenkomst Cosun Inspiratieboerderij

Lelystad